#Pelle János

KSH: hiteles személyek - hiteles adatok?
 

KSH: hiteles személyek - hiteles adatok?

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság jogerős ítélete alapján a Medgyessy-kormány 2003 novemberében és 2004 áprilisában törvénytelenül váltotta le tisztségéből a KSH akkori vezetését. Erre hivatkozik az Orbán kormány, amikor felmenti tisztségéből a tavaly novemberben kinevezett Belyó Pált, hogy a korábbi elnökhelyettest, Vukovich Gabriellát nevezze ki utódjául. A Népszava értesülését KSH források is megerősítették.


Vita Csizmadia Ervinnel: időszerű-e a „határolt forradalom”?
 

Vita Csizmadia Ervinnel: időszerű-e a „határolt forradalom”?

Csizmadia Ervin, Orbán Viktor „forradalma” címmel megjelent írásában, abból kiindulva, hogy a Fidesz elnöke a kétharmados eredmény ismeretében „a szavazófülkék forradalmáról”, és a „forradalmi parlament” által megvalósítandó Nemzeti Együttműködés Rendszeréről beszélt, Bibó István szellemét idézve, felveti a hatalomkorlátozás és a garanciateremtés szükségességét. Ám Bibó „korlátozott forradalom” elképzelése már 1945-47-ben is illúzió volt, mely 1989-90-ben, mikor megvalósították, eleve idejét múlta. Egyébként is, demokráciában a legitimitás és az alkotmányosság megfelelő garancia a túlhatalommal szemben.


Lehet más a cigánypolitika?
 

Lehet más a cigánypolitika?

Osztolykán Ágnes, akinek az LMP képviselőjelölt-listáján befutó helye van, a miskolci egyetem politológia szakán végzett, menedzselte a magyar Soros Alapítvány roma programját, részt vett A roma integráció évtizede című program kidolgozásában, majd a hasonló nevű alapítvány munkatársaként dolgozott. A 29 éves Szombati Kristóf az LMP egyik alapítója és választmányi tagja, a párt romaprogramjának koordinátora. Kettőjükkel beszélgettünk az LMP romapolitikájáról.


Írás a megbénított rendőrségről
 

Írás a megbénított rendőrségről

Április 23-án délután, a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon mutatják be Krémer Ferenc Rossz döntések kora című kötetét. Külön érdekesség, hogy a figyelemreméltó munkát, melynek alcíme Rendészetpolitikai tévelygések a rendszerváltás első húsz évében, éppen Kuncze Gábor, a 2010-es választásokon megsemmisült SZDSZ volt elnöke mutatja be, aki belügyminiszter volt 1994 és 1998 között.


Valami készül a Hősök tere alatt
 

Valami készül a Hősök tere alatt

A már-már kultikusnak tekinthető Hősök tere alatt a Szépművészeti Múzeum hatalmas fogadócsarnokot akar építeni, EU-s pénzekből. A terv heves tiltakozást váltott ki, vannak, akik esztétikai érveket dobnak be, mások a tér beszakadásától tartanak, megint mások szerint a még mindig háborús sebeket viselő műemléképületet kellene először rendbe hozni. Megszólaltatjuk a kritikusokat és az intézmény igazgatóját.


Bezzegh: az ifjú szocdemek több ízben bírálták Kapolyi Lászlót
 

Bezzegh: az ifjú szocdemek több ízben bírálták Kapolyi Lászlót

Pelle János korábban publikált cikkében felvetette, hogy a Kapolyi-féle szociáldemokrata párttal kapcsolatban álló Szociáldemokrata Ifjúsági Mozgalom (SZIM) és a „történelmi” szociáldemokraták között létrejött megállapodás egy olyan egyesített szocdem pártnak ágyaz meg, amelynek idővel akár Gyurcsány Ferenc is lehetne a vezetője. A SZIM elnöksége levelében cáfolta Pelle állításait. Pelle válaszában bizonyos összefonódásokra hívja fel a figyelmet, Bezzegh Tibor pedig megindokolja, miért dolgozik jogászként Kapolyi vállalatánál.

hvg.hu hvg.hu

Gyurcsány, a korán jött Messiás
 

Gyurcsány, a korán jött Messiás

Érdemes rövid időre visszatérni a Körcsarnokban elhangzott Gyurcsány-beszéd egy kevéssé elemzett mozzanatához: „rosszul mértem fel erőinket, türelmetlen voltam, és azt hittem, hogy mindent le fog győzni az igazunk és az akaratunk”. Ez a mondat, és ami mögötte van, alighanem páratlan a rendszerváltás utáni magyar politikatörténetben.


Egy Gyurcsányt megrendítő beszéd
 

Egy Gyurcsányt megrendítő beszéd

Gyurcsány Ferenc március 19-i országértékelő beszédének kódolt üzenete volt: kész visszatérni és újra kezébe venni a szocialista párt vezetését. Senki ne higgye, hogy ő bukott politikus, igazából rengeteg jó dolgot csinált miniszterelnöksége alatt, hálás lehet neki a nemzet. Miközben a nyugdíjas közönség szűnni nem akaró tapssal jutalmazta Gyurcsány szereplését, könnyen lehet, hogy szavai inkább eltántorítják, mint fellelkesítik az MSZP bizonytalan szavazóit.


Készül az új párt Gyurcsánynak?
 

Készül az új párt Gyurcsánynak?

A „történelmi” szociáldemokraták súlyos anyagi gondokkal küszködő minipártjára szemet vetett az MSZP-vel szorosan együttműködő, Kapolyi László vezette MSZDP. Hírek szerint a két párt az ősszel egyesül, és a kistafírozott pártot tálcán kínálják fel a baloldali mozgalom újjászervezéséről álmodozó Gyurcsány Ferencnek.